ABOUT

ACADEMIC POSITIONS

9.2019-present Research and Teaching Fellow, Department of History, University of Geneva / Visiting Scholar, Faculty of History, University of Oxford (Jan.-Feb. 2020)

9.2016-8.2019 Ambizione Fellow of the Swiss National Science Foundation, Institute of Political Studies, University of Lausanne / Co-Director of the Centre of International History and Political Studies of Globalization, University of Lausanne (2017-2019) / Visiting scholar, SciencesPo Paris (Dec. 2018-Feb. 2019)

9.2016-8.2017 Lecturer, The College of Humanities, Swiss Federal Institute of Technology Department of History, University of Geneva

9.2014-8.2016 Lecturer, Department of History, University of Geneva

9.2013-8.2014 Visiting Scholar, Centre d’histoire des relations internationales contemporaines, University Paris I Sorbonne

9.2012-9.2013 Visiting Scholar, Cluster of excellence Asia and Europe in a Global Context, University of Heidelberg

9.2008-2.2009 Visiting Scholar (Pensionnaire étranger), École normale supérieure, Paris

9.2007-8.2012 Teaching Assistant, Department of History, University of Geneva

1-6.2007 Research Assistant, École des hautes études en sciences sociales

EDUCATION

2012                      PhD in History, University of Geneva and École des hautes études en sciences sociales (dual degree). First grade honors. Public defense : 23th March 2012.

2006                      Master in Social Sciences, École des hautes études en sciences sociales

2004                      Master in Economic and Social History, University of Geneva